VETERINĀRIJA : Informācija :

Par zirgu gripu latvijā

 

Labdien, cienījamie zirgkopības nozares pārstāvji,

Vēlamies Jūs informēt ka Pārtikas un veterinārā dienesta rīcībā ir informācija, ka š.g. 25.martā laboratoriski apstiprināts zirgu gripas (Influenza-A) uzliesmojums zirgu novietnē (stallī) Ropažu novadā.

PVD saņēma informāciju, ka zirgu novietnē 5 no 49 zirgiem tika novērotas slimības klīniskās pazīmes, kas novietni apkalpojošam veterinārārstam radīja aizdomas par dzīvnieku saslimšanu ar zirgu gripu. Šī gada 21.martā paņemts paraugs (svābs) vienam zirgam laboratoriskai izmeklēšanai uz zirgu gripu un 25.martā saslimšana ar zirgu gripas vīrusu tika apstiprināta.

Slimības skartajā zirgu novietnē tiek veikta saslimušo zirgu simptomātiska ārstēšana un izstrādāts apkarošanas plāns zirgu gripas apkarošanai. Nekavējoties uzsākta apkarošanas plāna īstenošana.

Saskaņā ar Ministru kabineta 2012.gada 21.februāri Nr.127 “Noteikumi par ziņojamām, reģistrējamām un valsts uzraudzībā esošām dzīvnieku infekcijas slimībām un kārtību, kādā par tām sniedzama informācija Pārtikas un veterinārajam dienestam” zirgu gripa ir Latvijā reģistrējamā slimība. Slimības profilakses un apkarošanas pasākumi ir dzīvnieku īpašnieka atbildībā, sadarbojoties ar praktizējošo veterinārārstu.

Lai zirgus pasargātu no inficēšanās ar zirgu gripu, svarīgi:

1. veikt zirgu vakcināciju pret zirgu gripu (īpaši zirgiem, kas piedalās sacensībās);

2. ievērot biodrošības pasākumus - zirgu īpašniekiem, turētājiem, audzētājiem, kopējiem, veterinārārstiem, kalējiem, u.c., kas nonāk tiešā kontaktā ar zirgiem, lai iespējamu infekciju neizplatītu starp novietnēm;

3. nekavējoties informēt praktizējošo veterinārārstu, ja rodas aizdomas par zirgu saslimšanu, lai pēc iespējas ātrāk noteiktu diagnozi un samazinātu risku izplatīt infekciju.

Zirgu gripa ir ļoti akūta, kontagioza zirgu slimība, kas izpaužas ar mainīgu drudzi un elpošanas ceļu iekaisumu. Citiem dzīvniekiem un cilvēkiem šī slimība nav bīstama. Slimie zirgi vīrusu izdala ar izelpojamo gaisu, klepojot. Inficēšanās notiek, galvenokārt, aerogēni, ieelpojot vīrusu pilienu veidā. Visefektīvākā profilakse ir vakcinācija.

Esam Jūsu rīcībā, ja nepieciešama papildu informācija.

Ar cieņu

KRISTĪNE LAMBERGA

Veterinārās uzraudzības departamenta direktore

PĀRTIKAS UN VETERINĀRAIS DIENESTS

Peldu iela 30, Rīga, LV-1050

+371 67095260

Kristine.Lamberga@pvd.gov.lv

www.pvd.gov.lv

 

  
  
  
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu ka lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatnu izmantošanai. LASĪT VAIRAKX